1. Начало
  2. Полезни линкове
  3. Видове фотоволтаични системи

Видове фотоволтаични системи

Фотоволтаичните електрически централи могат да се разделят на три основни типа. Това са

Въпреки че всеки тип соларна инсталация идва със своите особености и е подходящ за различна ситуация, те споделят и някои общи елементи. В тази страница можете да намерите детайлна разбивка на приликите и разликите между различните видове фотоволтаични системи за усвояване на слънчева енергия.

Мрежови фотоволтаични системи

Схема на мрежова фотоволтаична система

Фотоволтаичните централи, които са свързани с електрическата мрежа, но нямат батерии за съхранение на излишната слънчева енергия, се наричат мрежови.

Когато има достатъчно слънчева светлина, енергозахранването се осигурява от соларните панели. Когато генерираната фотоволтаична енергия не е достатъчна, остатъка, нужен за покриването на енергийните нужди, се набавя от електрическата мрежа. Когато производителността на слънчевите панели надхвърля моментните нужди на домакинството, специален електромер позволява излишъкът от енергия да бъде върнат към електрическата мрежа и продаден на местното електроразпределително дружество.

Налична е електронна платформа, чрез която може да се следи работата на фотоволтаичната  система.

Тъй като при този тип фотоволтаични инсталации не е нужно наличието на акумулаторни батерии, крайната цена на слънчевата електроцентрала е значително по-ниска.

Мрежовите соларни системи са чудесен избор за обекти, където наличието на електрозахранване не е проблем само по себе си, но е желателно то да се осигурява по екологично чист начин, или пък разходите за електроснабдяване да бъдат намалени или напълно премахнати.

Автономни фотоволтаични системи

При автономните фотоволтаични елцентрали, захранването се осигурява само и единствено от соларните панели и възобновяема слънчева енергия, уловена от тях.

Този тип ФЕЦ разполага с батерии, в които се складира неусвоената соларна енергия. Тези батерии служат като енергиен източник през времето, когато слънчевата светлина не е достатъчна за производството на възобновяема енергия. През останалото време, захранването идва директно от слънчевите панели.
Налична е онлайн платформа, чрез която може да се следи цялостното състояние на инсталацията като моментен заряд на батериите, производителност на панелите и т.н.

Тъй като този тип система разчита само и единствено на соларната енергия, тя е перфектна за отдалечени места, където няма как да изгради връзка с електрическата мрежа.

Инверторите, които се използват за изграждането на автономни фотоволтаични системи са сходни с хибридните инвертори. Благодарение на това, автономната система би могла да бъде свързана с друг източник на енергия и да работи като хибридна инсталация.
В случай, че генерираната фотоволтаична енергия не е достатъчна, системата би могла да бъде свързана и с допълнителен генератор по сходен начин, по който хибридните системи се свързват с електрическата мрежа.

Цената на този тип  слънчево захранване е значително по-висока от мрежовата соларна електроцентрала поради наличието на по-скъп инвертор и нуждата от литиево-йонни или киселинни батерии батерии. Количеството и вида на батериите нужни за автономната фотоволтаична система определено зависи от потребната енергията на обекта за времето без достатъчна дневна светлина.

Хибридни фотоволтаични системи

Схема на хибридна фотоволтаична система

Този тип фотоволтаични централи са най-сложни за изграждане и комбинират елементи от автономните и мрежовите типове соларни инсталации в едно.

Те са свързани както към ред от слънчевите панели, така и към електрическата мрежа и също имат акумулаторни батерии, които се зареждат от неизчерпаемата енергия на слънцето.

В зависимост от капацитета на батериите и настройките на системата, те биха могли да бъдат използвани да покриват части от енергийните нужди през тъмната част на деня или като чудесно аварийно захранване. С оглед на това зарядът на батериите в затруднена ситуация да бъде усвоен възможно най-ефикасно, могат да се дефинират два отделни кръга на електрозахранване – един за уреди нуждаещи се от непрекъснато захранване, като камери за наблюдение, управление на системи за отопление, осветление, Wi-Fi рутери и други без който не биха могли да работят различните инсталации в „умни“ домове. И втора линия за консуматори на ел. енергия, за които не е важно да са постоянно захранени, като  перални, съдомиялни, фурни и други такива, които не са жизненоважни за ползването или сигурността на обекта, а същевременно са енергоинтензивни и биха могли да изразходят заряда на батериите за кратко време.

Когато има излишък на генерирана слънчева енергия чрез соларните панели, тя може да се върне обратно към електрическата мрежа и да се продаде на доставчика на електроенергия, също както е при мрежовите системи.

Също както при другите видове фотоволтаични инсталации, и тук е налична онлайн платформа, посредством която може да се наблюдава производителността на системата, също както и нейното състояние.

Тази комбинация от качества прави хибридните соларни системи чудесни за множество ситуации като например вили и къщи на локации с налична, но ненадеждна електрическа мрежа, или места където е важно да се поддържа непрекъснато електрозахранване като болници, сървърни зали и т.н.

Цената на хибридния фотоволтаик изключително се влияе от количеството и вида на батериите нужни да се покрие UPS функцията на захранвания обект.

Можете да разгледате и другите ни информативни страници от категория „Полезни линкове“

Меню